Позначки

, ,

Намагаючись якось кількісно оцінити “корисність” депутатів на основі доступних на сайті ВРУ даних я вирішив зібрати статистику їх законотворчої активності. Грубо кажучи, підрахувати хто скільки законопроектів подав.

Очевидні вади такого підходу – дрібні законопроекти в пару стрічок в співавторстві із сотнями депутатів це зовсім не те ж саме, що великий законопроект, написаний одним автором. Та і корисність законопроекту (або його шкідливість) ніяк не виміряти автоматично (тут можлива обернена ситуація – зміна кількох стрічок може бути кориснішою, ніж довжелезний повністью новий законопроект). Тому статистика ця – лише статистика, і не варто аж занадто на неї покладатись. Найкращє вона покаже не стільки законодавчу корисність, скільки власне законодавчу активність депутатів у законотворчості. А точніше найкращє вона покаже законодавчу пасивність депутатів, в котрих будуть близькі до нуля значення.

Тим не менше, для нівелювання накручування кількості через співавторство я застосував простий підхід – кожному законопроекту надається ваговий коефіцієнт, який рівен одиниці, поділеній на кількість співавторів. Тобто якщо у законопроекту 10 співавторів, його ваговий коефіціент – 0.1. Таким чином депутат, що подав нехай 25 законопроектів, кожен з яких має по 10 співавторів, буде мати суму вагових коефіціентів = 25*0.1 = 2,5. Тоді як інший депутат, що подав 3 законопроекти, але всі сам, буде мати суму = 3*1 = 3. (Зрозуміло, реальні числа не такі круглі, наприклад якщо в депутата 2 законопроекти, один з трьома авторами, а інший – із сімома, сума коефіціентів 1/3 ~= 0,333 та 1/7 ~= 0,143 дорівнюватиме 0,476).

Також я вирішив заодно підрахувати, хто із ким найактивніше співавторує у Верховній Раді.


В процесі підрахунку виявились деякі цікаві факти. Наприклад є дуже багато законопроектів “про призначення позачергових виборів”. Подавали їх в основному кілька людей – Власенко (262), Ледовських і Бойко (по 261), Гончаренко (205), Матвійчук (57) та ще четверо по одному ЗП. Якщо їх враховувати – Власенко абсолютний чемпіон Ради, 320 законопроектів сумарно. Але ці законопроекти важко назвати законотворчою діяльністью, тому їх я відокремив і не враховував. Так само зробив із ЗП, що містять в назві текст “про призначення позачергових виборів”, бо таких теж виявилось вельми багато (більше 250-и). Прибравши ці “шаблонні” законопроекти з статистики я сподіваюсь що виключив більшість “шуму” з даних.

Також в раді виявився один законопроект-рекорд Законопроект-рекорд, що має лише десь пів сторінки тексту – але 155 депутатів авторського коллективу. Це “Проект Закону про внесення змін до статті 124 Конституції України (щодо визнання положень Римського статуту)”. От весь текст подання:
Проект
вноситься народним депутатом України Купрієм В.М. та іншими народними депутатами

ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін до статті 124 Конституції України

Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:
1. Доповнити статтю 124 Конституції України (Відомості Верховної Ради України, 1996 р., № 30, ст. 141) частиною шостою такого змісту: «Україна може визнати юрисдикцію Міжнародного кримінального суду на умовах Римського статуту Міжнародного кримінального суду.»
2. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Голова Верховної Ради України В. ГРОЙСМАН

Ніяких поправок на цей законопроект я не робив, але в якості курйозу мабуть варто згадати. Особливо цікаве те, що він, наскільки я бачу по сайту ВР, так і не був прийнятий (нажаль, з сайту важко сказати чи був він принаймні на порядку денному і проголосований – схоже що ні).


Спочатку трохи загальної статистик. Всього в цьому скликанні було подано 3499 законопроектів, з яких прийнято було 486 (майже 14%).

А от детальні результати, зведені в дві таблички (суми кількостей законопроектів + суми вагових коефіцієнтів):
Законодавча_активність_2015-08-02@iCloud
Законодавча_активність_2015-08-02@GoogleSpreadsheets
Таблички відповідно посортовані.

А от і статистика співавторства: http://pastebin.com/cYm9K2du
Щоб вона була змістовна ЗП із більше 10 співавторами не розбиваються по авторам, для відсіювання шуму аля законопроект про Римський Статут.

Також для скорочення тексту відкинуті депутати, з якими у автора менше 10 відсотків законопроектів у співавторстві (інакше виходить майже 12 тисяч лінійок тексту, з купою співавторів по 1-2 законопроектам, що явно не є читабельним, і найгірше – не входить навіть в безплатний ліміт pastebin в 512 кілобайт тексту).


Статистика рахувалась на основі даних сайту Верховної Ради, а саме:

 1. Списків депутатів поточного (8) скликання:
  http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/site2/p_deputat_list – всі депутати + народні депутати, які вибули
 2. Сторінок конкретних депутатів по ссилкам із списку:
  Наприклад – http://itd.rada.gov.ua/mps/info/expage/15768/8
 3. Списку законопроектів депутата по ссилці із його сторінки:
  Приклад – http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/pt2/reports.dep2?PERSON=15768&SKL=8

Програмний код:

UPD: Дуже багато детальної статистики, частина якої пересікається із моєю, порахували ГМ “ОПОРА” – http://rada.oporaua.org/ua/component/content/article/17-chitati/zviti/7245-verkhovna-rada-ukrainy-pidsumky-dvokh-sesii-diialnosti
Вони більше фокусувались на фракціях а не окремих депутатах, але тим цікавіше читати їх результати разом із моїми.

!!! UPD #2:
В статистиці виявились деякі значні недоліки. А саме:

 • Враховуються тільки законопроекти, подані депутатами, але не кабміном чи президентом. Це буде виправлено.
 • Не відфільтровані Постанови Верховної Ради. Як виявилось, таких є чимало, і вони не мають ніякого відношення до законотворчості.
 • Не відфільтрофані альтернативні законопроекти. Як виявилось, таких теж є немало, і як мінімум інколи (а я підозрюю що в переважній більшості) вони мало відрізняються від тих законопроектів, до яких вони подані альтернативою. Тобто це переважно доповнені варіанти інших законопроектів (як показує практика, деякі доповнені лише парою фраз), тому повністью на власну працю мабуть не тягнуть.

Статистика буде перерахована пізніше, враховуючи ці моменти. Stay tuned.

Advertisements