Золотовалютні резерви України, по даним МВФ (джерело), виглядають як верблюд з двома горбами 🙂

Нажаль, на цьому веселощі закінчуються.

Двічі ЗВР України досягали значення в $38 мільярдів – одного разу при Ющенку та одного разу при Януковичі.

При Ющенку зріст ЗВР закінчився з поширенням світової економічної кризи у Вересні 2008-го року. Падіння продовжувалось до Травня 2009-го, коли ЗВР досяг локального мінімуму у $24 мільярди. Нажаль, після цього короткий зріст до $29 з половиною мільярдів змінився черговим спадом до значення в ті ж $24 мільярди (приблизно).

Дивовижним чином, в березні 2010-го з приходом до влади Януковича та нового уряду зріст ЗВР відновився в цьому ж місяці. До квітня 2011-го ЗВР знову піднялись до рівня $38 мільярдів, і навіть протримались на цьому рівні аж до серпня включно. Але вже з вересня починається досить стрімке падіння ЗВР – хоча і з певними періодами стабілізації і навіть дрібного росту, які все ж неодмінно змінювались на чергові різкі падіння. На початку протестів Євро-Майдану в листопаді 2013-го ЗВР вже були на відмітці $18 мільярдів, що само по собі вже становило антирекорд. Але до кінця лютого 2014-го ЗВР ще значно просіли, досягши відмітки в $15 мільярдів – такими малими резерви не були з 2005-го року.

По деяким даним, окрім спорожнілої казни нова “майданівська” влада отримала ще й немалу кількість боргів, як зовнішніх (згадаєм хоча б 3 мільярди які Янукович наприкінці свого правління запозичив в РФ) так і внутрішніх (у вигляді якихось там державних облігацій чи чогось такого). Тим не менше просівши до відмітки в $14 мільярдів в березні ЗВР країни дещо підросли в наступні два місяці, і аж до вересня включно протримались на відмітці $16 мільярдів.

Невідомо що саме підкосило їх найбільше в наступні місяці – валютно-курсова паніка, військові витрати чи оплата імпорту газу (схоже що останне – нажаль, допомога природи чи ще якихось вищіх сил у вигляді вельми теплої зими не врятувала Україну від високої ціни за світло і тепло на протязі зими без значних відключень), але в наступні місяці і до цього моменту ЗВР знову досить різко знизились – до відмітки $6,5 на кінець січня 2015-го.

Таким чином війна фактична та війна газова цього року коштували ЗВР України приблизно $10 мільярдів доларів США.

Що цікаво, приблизно в цей же час одна сусідня країна була дуже зайнята постачанням, заправкою і ремонтом певної техніки та оплатою певних витрат, які, схоже, вплинули на її ЗВР теж. Хоча мабуть найбільше на ці ЗВР вплинуло падіння світових цін на нафту. Так чи інакше, за останні пів року ЗВР цієї країни (джерело) впали… на $100 мільярдів, тобто в 10 разів більше ніж ЗВР України – з $460 мільярдів до $360.

Така от цікава історія.

ЗВР України + президент/уряд:
ЗВРУ

ЗВР РФ:
ruszvr

UPD:
Падіння ЗВР РФ за перший тиждень Березня – 6.3 мільярди
ZVR RF deltas

Advertisements